A körmök alapvető feladata az ujjvégek védelme, illetve azok alátámasztása folytán az ujjbegyek finom tapintófunkciójának elősegítése. Emellett azonban nem elhanyagolható esztétikai szerepük sem. Különösen a hölgyek ügyelnek körmeik szépségére, és ők fordulnak hamarabb szakemberhez is, ha bármilyen változást észlelnek.
A köröm a bőrfüggelékek csoportjába tartozik a vérejték- és faggyúmirigyekkel, valamint a szőrtüszővel együtt. A körömlemez elhalt, elszarusodott hámsejtek tömegéből épül fel. Ezek a sejtek szorosan egymáshoz tapadva, több rétegben helyezkednek el. A lemez végén található a köröm szabad széle. A másik három szélét az úgynevezett körömredők fedik. A haránt körömredő alatt található körülbelül 5 milliméter szélességben a mátrix. A mátrix tartalmazza azokat az élő, nagyon gyorsan szaporodó hámsejteket, melyek elszarusodásuk folytán tulajdonképpen a körömlemezt "termelik". A lemez normális állapotban színtelen, halványvörös színét az alatta fekvő körömágy vérteltsége adja.
Körmeink alakja, vastagsága, ellenálló képessége jelentős egyéni különbségeket mutat. Ezeket a tulajdonságokat elsősorban öröklődési faktorok határozzák meg. "Öröklött" körmeink azonban életünk során sokféle külső és belső tényező révén megváltozhatnak. Gyakran ezeket az ártalmas hatásokat közvetlenül vagy közvetve mi idézzük elő anélkül, hogy ennek tudatában lennénk.
Nem ritka, hogy a körömlemez elváltozását valamilyen mechanikai hatás okozza. Mindennapi panasz a szabad szél töredezettsége, felrostozódása. Ugyancsak gyakran láthatók a lemezben fehér csíkok, foltok. Az emberek többsége ilyenkor azonnal elkezd vitaminkombinátumokat vagy élesztőt szedni. Az említett elváltozások oka azonban nem vitaminhiány, hanem helytelen, durva manikűrözés.
Életlen olló vagy körömvágó csipesz használata (a kézkörmök rövidítésénél, formázásánál még éles eszközökre sincs szükség, elég a reszelő), durva reszelők alkalmazása, a körmök rágcsálása okozza elsősorban ezeket a kellemetlen, zavaró eltéréseket. A rossz manikűrözésnek súlyosabb következménye is lehet. A haránt körömredőből a lemezre húzódó úgynevezett bőröcske kivágása vagy a körmök széleinek túl mély levágása bőrsérüléshez vezethet. Ezen a kapun baktériumok, gombák juthatnak be, körömredő-gyulladást, esetenként fájdalmas vadhús növekedését eredményezve.
Szintén a szabad szél töredezettségét, de az egész körömlemez elvékonyodását, rugalmatlanná, fénytelenné válását okozhatják vegyi hatások is. Elsősorban a háztartási tisztítószerek jelentenek komoly veszélyt körmeinkre. Ezek a szerek - a reklámokban említett kiváló, erős zsíroldó hatásúak - nemcsak a konyhában és a mellékhelyiségekben fejtik ki hatásukat, hanem bőrünkön és körmeinken is.
Elsősorban a nagylábujjak körmein okoz látványos, gyakran fájdalmas elváltozást a szűk vagy nagyon magas sarkú cipő. Egyszerűbb esetben a körömlemez leválik, elemelkedik alapjáról. Előfordulhat azonban, hogy a leszorító hatás következtében a köröm széle nem tud a megfelelő irányba növekedni, hanem kénytelen a körömredő bőrébe belenőni. Ez a fájdalmas, többnyire csak műtéttel gyógyítható elváltozás az úgynevezett benőtt köröm.
Hogyan előzzük meg a felsorolt körömelváltozásokat?
Először is tanuljuk meg a helyes manikűrözést. A lábkörmök sarkait a sérülés, körömbenövés veszélye miatt soha ne vágjuk ki, azaz itt a körmöket lehetőleg egyenesre nyírjuk.
A házimunka vegyi ártalmait a kézkrémek önmagukban nem védik ki. Aki nem akarja, hogy kézfeje 10-20 évvel öregebb legyen valós koránál, annak hozzá kell szoknia a pamutbélésű gumikesztyű rendszeres használatához. Ez a kesztyű ma már könnyen beszerezhető, olcsó, tartós, viselete kényelmes, kellemes.
Lábkörmeink védelmében fontos lenne kényelmes, a lábujjaknak elegendő helyet biztosító, 3-4 centiméter vastag sarkú cipő viselése. Ezen a téren azonban elsősorban nem az egészség, hanem a mindenkori divat a meghatározó.
|